Aktivite

“ Harekette bereket vardır ”

Bu öylesine söylenmiş bir söz değil bence .Çünkü elektronların ve atomların hareket etmeyi bıraktığı  – 273.15 C de yani mutlak sıcaklıkta zaman durur .Çünkü hareket yoksa zaman da yoktur. Uzayda zamanın yavaş akmasının ve astronotların yaşlanmamasının temel sebebi de düşük sıcaklıklar dır aslında .Zaman durursa hayat durur. Hayat için hareket gerek. Bu yüzden doğadaki her şey hareket eder, değişir, dönüşür.

Bedenimizin de sağlıklı kalması için hareket etmesi, bir ritim içerisinde çalışması, yenilenmesi gerekli . Düzenli aktivitelerin kalp damar sağlığı, kas ve iskelet yapısı, sindirim sistemin gibi birçok mekanizmanın sağlıklı çalışması ve vücudun yenilenmesi konularında yararlı olduğu herkesçe malum. Çalışmaya makine paslanır, sağında solunda yağ ve kir  birikir, düzenini yitirir. 

Yeterince hareket etmeyen bireylerde fiziki problemlerin dışında depresyona yatkınlık gibi zihinsel sıkıntılarında oluştuğu bir gerçek. 

Yaşa ve fiziki durumuna bağlı olarak kendilerine uygun bedensel aktivite yapan bireylerde hayata karşı tatmin ve mutluluk seviyesi artar. Temel meselenin ritim ve istikrar olduğunu düşünürsek hayatımızda daha çok hareket ve bedensel aktivite olması bizim sağlığımızı ve mutluluğumuzu arttıracak , bereketlendirecektir. 

“ Harekette bereket vardır “    

İlginizi çekebilecek diğer yazılar :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir