Başarı Nedir ?

 Zengin olmak mı? 

Ünlü olmak mı ? 
Çok iyi bir üniversiteden mezun olmak mı ?
Kariyer yada makam sahibi olmak mı ?  
Sözlük anlamı ile ; “ bir işte yada alanda elde edilen iyi, güzel, yararlı sonuç “ 
olarak tanımlanmış..
Fakat günümüzde başarılı olmanın kriterleri bazı ana başlıklara sıkıştırılmış ve nasıl elde edildiği önemini yitirerek en kısa sürede elde edilmesi hedefleniyor.Başarının nimetleri sihirli bir değnek olduğundan kimin elinde olduğu, nasıl kazanıldığı da kimsenin ilgisini çekmiyor. 
Öyle ya zaman hızla akıp gidiyor, popüler kültür ve kapitalizm her şeyi hızla yıpratırken kişisel hedeflerin de daha ulaşamadan demode olması gibi bir riski de var. 

PEKİ NASIL BAŞARMALI ? 
Nasıl olursa olsun toplumda en geçer akçe olan başarılara, paraya, kariyere, itibara ulaşılmalı.. Az çalışmalı, çok kazanılmalı,lüks yaşanmalı, çok gezilmeli, çok mutlu olunmalı, mutluluk hayatımızdan taşmalı ki dışarıdan gözüksün, yok gözükmüyor mu sosyal medya var evelallah çevremizin, tanıdık tanımadık herkesin gözüne sokulmalı. En azından öyle gözükmeli. Bir şeyi kırk kere söylersen olurmuş …( belki )  

Sosyal medya demişken özel hayatın “en özel” anlarını cümle alem ile paylaşınca neresi özel kalıyor oda bir soru işareti. Söylediklerime kızacak yada gücenecek arkadaşlar mutlaka olacaktır, fakat ben bunun yaşadığı anda yeterli tatmin ve mutluluğu bulamamak ve  başka insanlar ile paylaşarak onaylanmaya ihtiyaç duymaktan kaynaklandığını düşünüyorum. 

Bir kadim atasözü der ki ;
“Oturduğu koltukta gözükmeyen kalkıp kendini göstermek ister.” 


Birçoğunuzun aslında bu paylaşımları “kendini önemli ve değerli hissetmek, yaptıklarından sevdiklerini haberdar etmek, anları ölümsüzleştirmek, sosyal medyayı fotoğraf albümü yada günlük gibi kullanmak gibi sebeplerle yapıyoruz” diyerek bu konuya makul bir açıklama getirdiğini duyar gibiyim.

Fakat sosyal medyadaki paylaşımların kıskançlık, olumsuz rekabet, eksiklik ve yetersizlik hissi yarattığı da bir gerçek. Hayatımızdan çaldığı zaman ve  yarattığı bağımlılık da cabası..

Başarı dedik ya başarı sadece para kazanmak, itibar sahibi olmak, kartında ingilizce kallavi bir sıfat yazması değildir sadece. Hayatta başka başka meseleler de var.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir