Nefes

“Nefes varsa hayat var “

Herhangi bir gayret yada çabamıza ihtiyaç duymadan aldığımız nefesin kıymetini boğulma tehlikesi geçirenlere, uyku apnesi olanlara, oksijen cihazına bağlı yaşamak zorunda kalan KOAH hastalarına, doğumhanede bebeğinin ilk nefesi almasını endişe ile bekleyen annelere sorun. 

Nefes yolu ile hücrelerinize ulaşan oksijen onları besler, yeniler ve temizler. Bebeklerin karınlarından ve diyaframlarından aldıkları o dolu dolu nefesi zamanla unutur, eksik bir ciğer nefesine geçeriz. Ruh durumunuza göre soluk alıp vermelerimiz dalgalanır. İhtiyacın altında kalır. Beslenemeyen hücre ve organlar kolay yıpranır, kimyasal solunum yapan kanser hücreleri gibi hücrelere gün doğar. 

Vücudun durumunu bazı ilçelerine yeterli hizmetin ve güvenliğin götürülemediği bir şehir olarak düşünebilirsiniz.

Bu ilçelerde çöp tepeleri oluşur, suç oranı artar , köhneleşir, her köşe başında yeni bir düzen kurulur. 

Nefes kalitesi beden sağlığını etkilediği gibi zihin sağlığını da derinden etkiler. Doğru nefes size daha keskin ve berrak bir algı sunar. Sakinlik ve dinginlik verir.

 Nefes almak konusuna önem vermenizi, mümkün ise doğru ve yeterli nefes almak için teknikleri araştırmanızı, imkanı ve zamanı olanlarımızın bir nefes kursuna katılmalarını  önemle tavsiye ederim. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir